The prestigious South-South Music Awards 2018 put up by Locked Down Entertainment is set and kicking off with the unveiling of the nominees list for it’s 10th edition.

The names of the nominees for the 2018 South South Music Awards is out. Johnny Drille, Orezi , Kaha and Tony Ross has 3 nominations each.

SSMA 2018 NOMINEES

 

BEST POP

1. Harrysong – Selense
2. Orezi – Wine 4 daddy
3. Victor AD – Wetin we gain
4. Burna Boy – Ye
5. Mr 2kay – God can bless anybody
6. Roko – Denge pose
7. DJ Neptune – Wait

BEST ALTERNATIVE POP

1. Edez – Omo Oba
2. Oriri – One Woman Man
3. Mac Roc – The Marsh Up
4. Johnnie Drille – Halleluyah
5. Wilfresh – I No Like School
6. Sister Wisdom – Dance With You

BEST REGGAE/DANCEHALL

1. Orezi – Weke
2. Dezign – Unconditional Love
3. Tony Ross – Mosa
4. 3gga – Few Kilometre
5. Timaya – Bam Bam
6. Jermaine Prince – Onyinye
7. Edanos – Bend Over

BEST HIP HOP

1. Erigga – Motivation
2. One Touch – Ogiso
3. Yung 6ix – Everything Gucci
4. Payper Corleone – Hustler’s Spirit
5. Monemsis – Ezego
6. Ajebo Hustler – Sophisticated Iyawo
7. John Networq – Please

VIEWERS’ CHOICE

1. Gspirhrz – Cool My Body
2. Jermain Prince – Onyinye
3. Kelvin 2 Much – Attention
4. Oletin – Nevbuemwen
5. Shenery Bless – Owa
6. Teddy Ziggy – Asa nwa
7. Spicevision – Edo Shaku Shaku

ALSO CHECK:  Checkout Pictures From The 2018 South South Music Awards  Pre-Party (#SSMA2018)

BEST GOSPEL

1. T.B.1 – Voice Of The Lord
2. B.N.G. – Yahweh
3. MC Fasodo – Dance
4. Matt Adoghe – Way Maker
5. Sister Wisdom – So Amazing
6. Fidelia – Hello
7. Winter Amadin – Blessings

BEST COLLABORATION

1. Erigga ft Victor AD – Motivation
2. Ajebo Hustlers ft Terry Apala – Sophisticated Iyawo
3. DJ Neptune ft Kizz Daniel – Wait
4. Dr Dolor ft Teni – Rambo
5. Johnny Drille ft Simi – Halleluyah
6. Frank D’Nero ft Timaya – Filomina
7. Monemsis ft Pino & Boom General – Ezego

BEST NEW ARTISTE

1. Victor AD – Wetin We Gain
2. Dr Dolor – Rambo
3. Ajebor Hustlers -Sophisticated Iyawo
4. Roko – Denge Pose
5. Oduma Essan – Oduma Essan
6. Zara Ozay – Formular D
7. Ability – Happen To Anybody

BEST PRODUCER

1. Tony Ross for Tony Ross – Mosa
2. Ray X for Monemsis – Ezego
3. Joe Blaque for Networq – Story
4. Killertunez for Duncan Mighty & Starboy – Fake Love
5. Kizzy Beat for Victor AD – Wetin We Gain
6. Kulboy for Erigga – Motivation
7. PStyles for Roko – Denge Pose

BEST USE OF CHOREOGRAPHY

1. Ability – Happen To Anybody
2. Oduma Essan – The Key
3. Dezign – Unconditional Love
4. Bombo – Your Body
5. Frank D’Nero – Filomena
6. T.B.1. – Voice Of The Lord
7. Beebee – Back Door

ALSO CHECK:  An heatbroken Davido mourns as his uncle, Senator Isiaka Adeleke, is buried

MOST OUTSTANDING ARTISTE IN DIASPORA

1. Kaha – Shakara
2. Joe Blaque – No Bury Me
3. Xlim Jay – Blessed
4. Big Klef – Roll It
5. Fame – Let It Rain
6. Teddy Ziggy – Asa Nwa
7. Mr Babyboy – Package

BEST HIGHLIFE

1. Network – Story
2. Kessy Driz – Johnbull
3. Kaha – Shakara
4. Frank D’Nero – Filomena
5. Solidstar – Eleganza
6. Oletin – Nevbuemwen
7. Shenery Bless – Owa

BEST DIRECTOR

1. Ovie for Yung 6ix – Everything Gucci
2. B.N.G. for B.N.G. – Yahweh
3. A2 for Erigga – Motivation
4. Avalon Okpe for Dezign – Unconditional love
5. Patrick Ellis for Kaha – Shakara
6. ABD for Icey – Hustle
7. Mex for Johnnie Drille – Halleluyah

VIDEO OF THE YEAR

1. Yung 6ix – Everything gucci
2. Erigga – Motivation
3. Kaha – Shakara
4. Orezi – Wine 4 Daddy
5. Johnny Drille – Halleluyah
6. Oduma Essan – Oduma Essan
7. Tony Ross – Mosa

 

Voting starts on the 5th of November.

For more information – Follow @Andybello @mofame_ @lockdownent_official

17th November – Nominees Pre-party

Venue– IMPERIAL BIZO, Ugbor, G.R.A, Benin City

2nd December – Main Event(Award Night)

Venue – Ekinadoese Event Hall( Randekhi Gold Hotel), G.R.A Benin City

To Receive Latest Music, Video & News Updates , Add Us To Your WhatsApp: 08035927807; BBM Pin: D1C43241